Menu
Gas-Trading

Mobilne stacje regazyfikujące LNG to łatwiejszy dostęp do gazu

Gas-Tranding, spółka z Grupy PGNiG, dysponuje już trzema mobilnymi stacjami regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Instalacje są wykorzystywane jako dodatkowe źródło zasilania paliwem gazowym albo w przypadku przerw w jego dostawach.

Mobilne stacje regazyfikujące dobre na sytuacje awaryjne

Robert Perkowski, wiceprezes Zarządu PGNiG ds. operacyjnych nie ukrywał swojego zadowolenia z inwestycji. Przede wszystkim stacje mobilne tego typu są jednymi z najlepszych i najszybszych w uruchomieniu rozwiązań stosowanych do tymczasowego lub awaryjnego zasilania gazem ziemnym.

Dzięki nim można tymczasowo dostarczać gaz do odbiorcy w oczekiwaniu na ukończenie właściwej inwestycji gazowej. Dodatkową zaletą jest możliwość szybkiego przywrócenia dostawy gazu ziemnego odbiorcom na terenach dotkniętych usterkami sieci.

Jeśli przydarzy się awaria gazociągu lub dojdzie do spadku ciśnienia, to właśnie mobilne stacje regazyfikujące LNG mają pełnić rolę „pierwszej pomocy” w tego typu sytuacjach. Instalacje są więc gwarancją ciągłości dostaw gazu.

Gas-Trading

Mobilne stacje regazyfikujące jako rozwiązania tymczasowe

Niewątpliwie instalacje te sprawdzają się także jako rozwiązanie tymczasowe wszędzie tam, gdzie docelowo mają powstać stacjonarne stacje regazyfikacji LNG. Jedna z takich mobilnych stacji została wykorzystana przy budowie właściwej stacji regazyfikacji LNG dla zakładów LG Electronics we Wrocławiu. We współpracy z PGNiG Obrót Detaliczny spółka Gas-Trading wybudowała stacjonarną stację regazyfikacji dla koreańskiego kontrahenta. Do czasu uruchomienia w listopadzie 2020 roku docelowej stacji, usługi tymczasowego zasilania zapewniała mobilna stacja regazyfikująca skroplony gaz ziemny.

Dodatkowo istnieje możliwość wykorzystania mobilnych stacji regazyfikujących w roli dodatkowego źródła zasilania dla odbiorców w danej miejscowości w miesiącach zimowych, kiedy okresowo może wystąpić zwiększone zapotrzebowanie na gaz ziemny w związku z niskimi temperaturami.

Tymoteusz Pruchnik

Tymoteusz Pruchnik, Prezes Zarządu Gas-Trading SA

Zapewnienie dostępu do paliwa gazowego dla przedsiębiorstw zlokalizowanych w obszarach niezgazyfikowanych jest obecnie jednym z priorytetów Gas-Trading S.A. Świadcząc usługi z zakresu budowy stacjonarnej infrastruktury do regazyfikacji, mamy na uwadze potrzeby klientów, którzy oczekują natychmiastowego dostępu do paliwa gazowego. Dzięki usługom mobilnej regazyfikacji zapewniamy bezpieczeństwo naszym odbiorcom w przypadkach awarii czy zwiększonego zapotrzebowania na gaz – tłumaczy Tymoteusz Pruchnik, Prezes Zarządu Gas-Trading SA, która ma w swojej ofercie usługę regazyfikacji LNG z wykorzystaniem właśnie mobilnych stacji.

Z czego składa się zestaw do mobilnej regazyfikacji LNG?

Jak wyjaśniają eksperci, zestaw do mobilnej regazyfikacji LNG składa się, oprócz cysterny LNG pełniącej rolę zbiornika, z dwóch pracujących naprzemiennie parownic atmosferycznych, podgrzewacza elektrycznego gwarantującego odpowiednią temperaturę gazu, nawanialni nadającej gazowi charakterystyczny zapach oraz stacji redukcyjnej. Instalacja jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu jej praca nie wymaga stałego nadzoru operatora.

Dodatkowym atutem jest system termiczny, który znajduje się na wyposażeniu mobilnej stacji regazyfikującej i pozwala zdalny podgląd najważniejszych parametrów stacji oraz zdalną obsługę.

Warto podkreślić, że przepustowość jednej instalacji pozwala na regazyfikację około 22 ton LNG, czyli ponad jednej autocysterny w ciągu doby. Po regazyfikacji otrzymujemy 29 tys. m sześc. gazu – to ilość pozwalającą na ogrzanie na przykład jednego domu jednorodzinnego przez około 13 lat.

Podsumowując, nic dziwnego, że spółka Gas-Trading z Grupy PGNiG podkreśla znaczenie mobilnych stacji regazyfikacji. Posiadanie instalacji tego typu to dodatkowe źródło zasilania paliwem gazowym albo możliwość wykorzystywania go w przypadku przerw w jego dostawach.

Jan Strychacz

Jedna odpowiedź do “Mobilne stacje regazyfikujące LNG to łatwiejszy dostęp do gazu”

  1. […] Zestaw do mobilnej regazyfikacji LNG składa się, oprócz cysterny LNG pełniącej rolę zbiornika, z dwóch pracujących naprzemiennie parownic atmosferycznych, podgrzewacza elektrycznego gwarantującego odpowiednią temperaturę gazu, nawanialni nadającej gazowi charakterystyczny zapach oraz stacji redukcyjnej. Instalacja jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu jej praca nie wymaga stałego nadzoru operatora. Co więcej, system telemetryczny na wyposażeniu stacji pozwala na zdalny podgląd najważniejszych parametrów stacji oraz zdalną obsługę. Przepustowość jednej instalacji pozwala na regazyfikację około 22 ton LNG, czyli ponad jednej autocysterny w ciągu doby. Po regazyfikacji otrzymujemy 29 tys. m sześc. gazu – to ilość pozwalającą na ogrzanie na przykład jednego domu jednorodzinnego przez około 13 lat. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved TankujLNG.pl 2023