Menu
Kryzys gazowy w Europie

Kryzys gazowy w Europie – czy podczas zimy zabraknie gazu?

Specjaliści ostrzegają, że największy od dziesięcioleci kryzys gazowy w Europie może objąć również miesiące zimowe. Jak podaje portal Forsal.pl, prawdopodobnie przynajmniej do listopada Rosja nie zwiększy dostaw gazu ziemnego. Chociaż o tej porze roku Gazprom produkuje najwięcej gazu, większość przeznacza na uzupełnianie krajowych zapasów. Zostały one mocno uszczuplone podczas ostatniej, mroźnej zimy, ale również upalnego lata.

Krajowe ograniczenia pojawiają się w momencie, gdy Europa – główny klient Rosji – stoi w obliczu kryzysu gazowego, a ceny surowca biją rekordy. To skłoniło Międzynarodową Agencję Energetyczną do wezwania Rosji do zwiększenia dostaw, podczas gdy grupa europejskich prawodawców poprosiła o zbadanie roli Gazpromu w rajdzie cenowym. USA uznały, że kryzys budzi obawy dotyczące manipulacji na rynku – pisze Forsal.pl.

Z drugiej strony pojawiają się opinię, że Gazprom nie może skorzystać z perspektywy rekordowych zysków z eksportu, gdyż prowadziłoby to do destabilizacji dostaw w samej Rosji. Brak dostaw może jednak uniemożliwić krajom Europy uzupełnienie zapasów przed początkiem sezonu grzewczego. Dodatkowo ceny paliwa gwałtownie rosną ze względu na zwiększone zapotrzebowanie w Azji.

Duże zużycie podczas ostatniej zimy sprawiło, że rosyjskie magazyny były wypełnione znacznie poniżej normalnego poziomu, a letnie upały dodatkowo spowodowały zwiększone zapotrzebowanie na gaz dla elektrowni – zauważa Forsal.pl. Wypełnianie rosyjskich magazynów ma potrwać do 1 listopada. Prawdopodobnie wtedy dopiero nadwyżki zaczną być sprzedawane na rynek europejski.

Na rynek gazu wpływa również zwiększone zapotrzebowanie na rosyjski eksport. Dostawy do Turcji mają się podwoić, a sprzedaż rosyjskiego gazu w Chinach w pierwszej połowie roku została potrojona.

Pojawiły się jednak podejrzenia, że problemy z dostawami do Europy mogą stanowić celowe działanie. Jako jedną z przyczyn wskazuje się wywieranie presji na Unię Europejską w celu zatwierdzenia  gazociągu Nord Stream 2. Międzynarodowa Agencja Energetyczna chce, by Rosja „zrobiła więcej” w celu rozwiązania problemów braku gazu na europejskich rynkach.

Czy kryzys gazowy w Europie może zakończyć się przed zimą?

Jak podkreśla Forsal.pl: Ewentualne przerwanie trendu rosnących cen w listopadzie będzie zależeć nie tylko od Rosji, ale także od zimowych temperatur w Europie i dostaw od innych producentów, takich jak Norwegia, w której intensywny sezon konserwacji pól gazowych dobiega końca. Ważnym czynnikiem będzie również dostępność ładunków LNG.

Być może dostawy z Rosji zostaną zwiększone. Jak podała brytyjska telewizja BBC, Putin zapowiedział wzrost dostaw gazu do Europy.

Witalij Jermakow, starszy pracownik naukowy w Oxford Institute for Energy Studies stwierdził, że Gazprom nie ma możliwości aby w dowolnym czasie zwiększać dostawy do dowolnego miejsca w Europie. Sam Gazprom zapewnia natomiast, że wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z umów zagranicznych i stara się w miarę możliwości reagować na zwiększenie popytu.

Portal Onet.pl zauważa jednak, że ceny gazu ziemnego stanowią tylko jeden z symptomów sytuacji panującej na światowych rynkach. Gwałtownie rosnę ceny metali. Susza w Brazylii spowodowała skok cen kawy i cukru. Za zamieszanie na rynku gazu odpowiada – zdaniem portalu – jego deficyt w Chinach i Europie. Kryzys gazowy w Europie może okazać się zatem symptomem globalnego trendu.

Pod koniec września ceny na europejskim rynku kontraktów terminowych osiągnęły prawie 900 dol. za tysiąc metrów sześciennych. Taka sytuacja może wpłynąć również na ceny energii. Na sytuację w Europie nie wpływa jednak tylko zmniejszenie dostaw z Rosji, amerykański LNG również płynie mniejszym strumieniem. Przyczyną w tym wypadku jest znaczne zwiększenie zamówień przez Brazylię. Wszystko to sprawia, że trudno liczyć na szybkie obniżki cen gazu.

Wojciech Ostrowski 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved TankujLNG.pl 2023