Menu
LNG

Polski Ład – gazyfikacja kraju dzięki LNG

Obecnie w Polsce zgazyfikowanych zostało 1666 gmin. Ponad 1,1 tysiąca czeka na gazyfikację. Metodą na zwiększenie dostępności gazu ma stać się większe wykorzystanie LNG. Skroplony gaz ziemny może być transportowany do miejsc oddalonych od istniejącej infrastruktury przesyłowej, dzięki czemu mieszkańcy wielu regionów Polski otrzymają dostęp do bardziej ekologicznego paliwa. Takie plany zawarte zostały w ogłoszonym niedawno przez PiS Polskim Ładzie.

Jak czytamy w dokumencie, Polski Ład duży nacisk kładzie na poprawę jakości powietrza i redukcję emisji dwutlenku węgla.

Zapowiedziano w nim, że rozwiązaniem problemu dostępności błękitnego paliwa będzie wprowadzenie programu małej gazyfikacji. Dzięki stworzeniu lokalnej infrastruktury opartej na LNG gaz ma być dostępny w miejscach, gdzie brak jest sieci przesyłowej. Program realizowany będzie poprzez budowę małych zbiorników LNG na terenie gmin. Każdy z nich zapewni dostawę paliwa dla 200 domów jednorodzinnych, czyli około 1000 mieszkańców. Z infrastruktury będą mogły też korzystać lokalne instytucje – szpitale, szkoły urzędy, uzdrowiska oraz lokalni przedsiębiorcy.

Realizacja projektów będzie wymagać współpracy spółek państwowych, m.in. operatorów sieci, prywatnych przedsiębiorstw, Agencji Rozwoju Przemysł (…) Roz-wiązanie będzie też wspierać walkę z zanieczyszczeniem powietrza i wykluczeniem energetycznym, a gaz dostarczany do zbiorników LNG może zostać wzbogacony zielonym wodorem – napisano w programie.

Gazyfikacja częścią szerszego planu „Czysta energia, czyste powietrze”.

W kwestiach ochrony środowiska Polski Ład przewiduje kompleksowe rozwiązania mające na celu między innymi: likwidacje wysp ciepła w miastach poprzez zastępowanie betonu terenami zielonymi czy tworzenie nowych parków narodowych. Celem będzie również zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i racjonalizacja gospodarowania energią. W zmniejszeniu emisji CO2 ma też pomóc rozwój technologii wodorowych i budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Prezentując Polski Ład, prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że rozwiązanie polegające na stosowaniu lokalnych zbiorników z LNG ma być tymczasowe. Jak powiedział: Z punktu widzenia domowego będzie to wyglądało tak, jakby rurociąg był, a z czasem dociągniemy te rurociągi gdzie trzeba. (cytat za PAP)

Większa dostępność gazu ziemnego w mniejszych gminach może znacznie poprawić jakość powietrza w Polsce. Dotychczas stosowany węgiel sprawia, że – zwłaszcza zimą – mniejsze miejscowości toną w smogu wydobywającym się z kominów prywatnych posesji. Pod względem jakości powietrza znajdujemy się na szarym końcu w Unii Europejskiej. Łatwo przekonać się o tym, podróżując po kraju w okresie, kiedy mieszkańcy zaczynają korzystać z pieców centralnego ogrzewania.

Użycie LNG w tysiącach gospodarstw domowych zmniejszy znacznie emisję CO2, ale również emisję szkodliwych związków, takich jak związki siarki czy tlenek azotu. Wpłynie to pozytywnie na stan zdrowia, redukując choroby układu oddechowego i układu krążenia.

Wojciech Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved TankujLNG.pl 2022