Menu
Gas-Trading

Gas-Trading S.A. rozpoczyna dostawy LNG na Słowację

Spółka Gaz Trading S.A. należąca do GK PGNiG, po raz kolejny rozszerzyła zakres swojego funkcjonowania. W październiku tego roku miał miejsce pierwszy ładunek skroplonego gazu LNG na terytorium sąsiadującej z nami Słowacji. To kolejny krok w rozwoju firmy i dowód na to, jak sprawnie radzi sobie na rynku europejskim. Na jakich warunkach i do ilu stacji na terenie Słowacji dostarczany jest gaz? Zacznijmy jednak od początku i przyjrzyjmy się tematowi od podszewki. Ciekawi? Zaczynamy!

Słów kilka o Gas-Trading S.A.

Spółka utworzona została w 1992 roku. Aktualnie należy ona do Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A., który jest niekwestionowanym liderem rynku gazu ziemnego na terytorium Polski i Europy.

Głównym celem działania spółki Gas-Trading S.A. jest transport skroplonego gazu LNG dla polskich i europejskich przedsiębiorstw, stacji paliw czy też indywidualnych użytkowników oraz budowa stacji regazyfikacji. Firma w drugiej kolejności skupia się także na obszarze związanym z poprawą efektywności energetycznej.

Dostawą skroplonego gazu ziemnego Gas-Trading S.A. zajmuje się już od maja 2017 roku, systematycznie rozbudowując flotę transportową. Spółka dostarcza gaz m.in. z terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz z terminala LNG w Kłajpeda na terenie Litwy. Dostawy gazu skierowane są na teren całej Europy, z uwzględnieniem części Środkowo – Wschodniej. Poszerzenie zakresu działalności o terytorium Słowacji to kolejny sukces dla spółki –  kolejny obszar do odznaczenia na swojej europejskiej mapie dystrybucji.

LNG – krótka charakterystyka

LNG to skrót od angielskiej nazywa Liquefied natural gas. Mówiąc najprościej, jest to gaz ziemny w ciekłym stanie skupienia, którego głównym składnikiem jest metan. Skroplenie gazu wiąże się z dokładnym oczyszczeniem go z takich związków jak dwutlenek węgla, azot, mieszaniny propanu i butanu, helu i wielu innych, dzięki czemu w takiej formie jest bardzo czystym paliwem o liczbie oktanowej 130.  Aż jedna czwarta gazu ziemnego na skalę światową transportowana jest  w postaci ciekłej. Gaz ten jest doskonałym rozwiązaniem dla miejscowości, które nie mają dostępu do sieci gazowej lub dla przedsiębiorstw , które wykorzystują gaz nie tylko do ogrzewania, a także do swojej działalności produkcyjnej np. branża chemiczna. Swoje zastosowanie znajduje także w transporcie, przede wszystkim do napędzania ciężkiego transportu drogowego.

Nie tylko Europa stawia na takie ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Stany Zjednoczone bardzo szeroko wdrażają tego typu rozwiązania, jednoczenie rozbudowując infrastrukturę do tankowania metanu w ciekłej postaci.

Również w Polsce napotkać można autobusy komunikacji miejskiej Solbus Solcity SM12 napędzane gazem LNG, którego dostawami zarządza GK PGNiG. Pojazdy możemy spotkać na ulicach takich miast jak Warszawa czy Olsztyn.

Gaz LNG to niekwestionowane rozwiązanie przyszłości, które prędzej lub później przejdzie do powszechnego użytku ze względu na swoje walory ekonomiczne oraz ekologiczne.

LNG od Gas-Trading S.A. na Słowacji

W październiku 2021 roku miała miejsce pierwsza dostawa skroplonego gazu LNG na terytorium Słowacji. Dystrybucja wykonana została na warunkach umowy zawartej pomiędzy polską spółka, a słowackim przedsiębiorstwem Bosta Trade. Na podstawie dokonanych uzgodnień, Gas-Trading S.A. będzie dostarczał skroplony gaz ziemny z Oddziału PGNiG w Odolanowie do dwóch punktów tankowania pojazdów. Jeden z nich umiejscowiony jest w słowackiej miejscowości Senec, a kolejny w niedalekim sąsiedztwie w mieście Lozorno. Obydwa punkty znajdują się pod malowniczą stolicą państwa – Bratysławą.

Oferowane dostawy od Gas-Trading S.A. do słowackich punktów będą skierowane zarówno na potrzeby firm, jak  również klientów zewnętrznych. W związku z powyższym, tankowanie pojazdów przez Słowaków będzie dostępne dla szerokiego grona odbiorców, którzy dysponują pojazdami napędzanymi gazem LNG.

Już na pierwszy rzut oka widać, jak wiele rozwiniętych państw decyduję się na korzystanie z dobrodziejstwa, jakim jest  skroplony gaz LNG. To rozwiązanie, które stanowi pewnego rodzaju furtkę do pięknej, niezanieczyszczonej i nieskażonej przyszłości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved TankujLNG.pl 2024