Menu
Shell

Shell wykorzystuje pływającą platformę do produkcji LNG

Tradycyjnie instalacja służące do skraplania gazu ziemnego powstają na lądzie. Shell wybudował jednak gigantyczny, pływający obiekt do produkcji LNG. Platforma Prelude FLNG jest największym na świecie pływającym obiektem zbudowanym przez człowieka. Jednocześnie firma opracowała nowatorską technologię, która umożliwia skraplanie, magazynowanie i załadunek na statki skroplonego gazu. Nowa technologia – zdaniem przedstawicieli koncernu – przyczyni się do zmniejszenia kosztów i oddziaływania na środowisko produkcji LNG.

Jak napisano na stronie internetowej brytyjsko-holenderskiego koncernu: Pomagamy zaspokoić wzrastające zapotrzebowanie na energię na świecie i ograniczać emisję CO2 dzięki czystszemu w spalaniu gazowi ziemnemu. Zasila on, ogrzewa i chłodzi branże przemysłowe, domy oraz przedsiębiorstwa, a przy tym może być dobrym partnerem dla odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce. Gaz ziemny może również służyć jako paliwo o niższej emisji dwutlenku węgla dla statków, ciężarówek, autobusów i pociągów.

Z cytowanych przez koncern danych Międzynarodowej Agencji Energii światowe zapotrzebowanie na gaz ziemny może wzrosnąć o ponad połowę do roku 2040. Koncern podkreśla jednocześnie, że spalanie gazu ziemnego powoduje najmniejszą emisję szkodliwych substancji spośród wszystkich węglowodorów. Jednocześnie stanowi on ponad połowę produkcji koncernu.

Shell podaje na swojej stronie, że użycie gazu ziemnego zamiast węgla do produkcji energii elektrycznej powoduje redukcje o połowę emisji CO2 i dziesięciokrotny spadek ilości innych zanieczyszczeń. Jednocześnie istnieją ogromne złoża gazu ziemnego. Gdyby zapotrzebowania pozostało na obecnym poziomie, ich wyczerpanie nastąpiłoby po 230 latach.

LNG jest łatwiejszy w transporcie, ponieważ podczas skraplania gaz mniejsza swoją objętość aż 600 razy. Jednocześnie może być on dostarczany do miejsc oddalonych od instalacji przesyłowych. To Shell właśnie zainicjował w 1964 roku komercyjny handel skroplonym gazem ziemnym.

Pływająca platforma do produkcji LNG

Największy pływający obiekt zbudowany przez człowieka, służy koncernowi Shell do produkcji, magazynowania i skraplania LNG. Platforma ma 488 metrów długości i 74 metry szerokości. Dzięki takim konstrukcjom można odbierać gaz z odległych od lądu pól naftowych.

Maksymalna produkcja LNG nowej platformy wynosi 3,6 miliona ton rocznie. Dodatkowo może wytwarzać 1,3 mln ton gazu sprężonego i 0,4 mln ton LPG rocznie. Pływająca instalacja jest zaprojektowana w ten sposób, by mogła pozostać w jednym miejscu nawet podczas największego sztormu. Planowany czas jej użytkowania wyniesie 25 lat.

Platforma FLNG została zacumowana 475 km od północno-zachodniego wybrzeża Australii. Jednak będzie mogła zostać przemieszczona w inny rejon wydobycia gazu. Dzięki produkcji LNG w miejscu wydobycia można zmniejszyć koszty i jednocześnie obciążenie dla środowiska naturalnego. Pływająca platforma wymaga mniejszych prac inżynierskich niż budowa podobnej instalacji na ladzie. Dodatkowo zmniejszeniu ulegają koszty transportu gazu z miejsca wydobycia do miejsca, w którym zostanie skroplony.

Prelude FLNG została po raz pierwszy zaprezentowana w 2018 roku. Po serii testów mających sprawdzić jej niezawodność i bezpieczeństwo trafiła do miejsca stałego cumowania. Pierwszy transport gazu z platformy wyruszył w 2019 roku.

Shell zamierza prowadzić politykę wzrostu znaczenia gazu ziemnego w miksie energetycznym. Jak czytamy na portalu koncernu: Badamy zastosowanie LNG jako paliwa transportowego dla samochodów ciężarowych i statków oraz potencjalnych korzyści ekonomicznych i środowiskowych w porównaniu do oleju napędowego i opałowego. Inne dziedziny zastosowań to transport kolejowy oraz górnictwo i przemysł. Szukany również sposobów na większe wykorzystanie LNG w naszej własnej działalności.

Zastosowanie gazu ziemnego w transporcie znacznie zmniejszy emisje CO2 oraz trujących substancji do atmosfery, co korzystnie wpłynie na klimat i stan zdrowia ludzi.

Waldemar Kubielski

Źródło: Shell

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved TankujLNG.pl 2021