Menu
LNG ze Stanów Zjednoczonych

PGNiG zwiększy zakupy LNG w Stanach Zjednoczonych

Spółka PGNiG planuje zwiększenie importu skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych – podaje portal Interia.pl. W tym celu zawarto już porozumienia z dwoma amerykańskimi dostawcami LNG – Venture Global Plaquemines oraz Venture Global Calcasieu Pass. Polska spółka już teraz sprowadza gaz nie tylko na użytek krajowy, ale odsprzedaje go do innych państw świata.

Jak pisze Interia.pl: Porozumienie dotyczy aneksowania umów podpisanych przez strony w 2018 r. i zwiększenia przewidzianych w nich wolumenów sprzedaży skroplonego gazu ziemnego. W przypadku kontraktu z Venture Global Calcasieu Pass aneks zakłada wzrost ilości kupowanego przez PGNiG gazu o 0,5 mln ton, do 1,5 mln ton rocznie. Z kolei aneksowanie umowy z Venture Global Plaquemines umożliwi zwiększenie wolumenu o 1,5 mln ton do 4 mln ton rocznie.

Dzięki podpisanym aneksom do umów w sumie zakupy od obu amerykańskich dostawców zwiększone zostaną z 3,5 do 5,5 mln ton rocznie. Po regazyfikacji objętość gazu ziemnego wyniesie 7,4 miliarda metrów sześciennych.

Dostawy pochodzić będą z dwóch terminali skraplających w Stanach Zjednoczonych – Calcasieu Pass oraz Plaquemines. Oba ulokowane zostały nad Zatoką Meksykańską. Calcasieu Pass rozpocznie swoją działalność w 2023 roku – podaje Interia.pl.

Kontrakty podpisano w formule free-on-board. Oznacza to, że kupujący we własnym zakresie przetransportuje skroplony gaz ziemny do portów docelowych. PGNiG musi zatem dysponować własnymi bądź czarterowanymi statkami służącymi do transportu LNG.

Zakupy LNG w Stanach Zjednoczonych służą dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski

Jak powiedział cytowany przez portal Interia.pl Paweł Majewski, prezes PGNiG: Gaz skroplony odgrywa kluczową rolę w realizacji strategicznych aspiracji PGNiG. Jest to zasadniczy element dywersyfikacji naszego portfela importowego i służy wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego naszych odbiorców. Jednocześnie, chcemy wykorzystać LNG do intensywnego rozwoju naszej działalności handlowej na globalnym rynku gazu ziemnego. Rozszerzenie naszej współpracy z Venture Global LNG wpisuje się w realizację obu tych celów.

Zwiększenie dostaw od Venture Global Plaquemines oraz Venture Global Calcasieu Pass o 2 mln ton rocznie, nie oznacza jednak, że import LNG ze Stanów Zjednoczonych wzrośnie o taką wartość. PGNiG wypowiedziała bowiem umowę z Port Arthur LNG należącą do grupy Sempra na zakup 2 mln ton LNG rocznie. Decyzja taka podyktowana została opóźnieniami w budowie terminalu skraplającego Port Arthur w Teksasie. To z niego właśnie już od przyszłego roku miał płynąć do Polski amerykański gaz dostarczany przez Port Arthur LNG.

Chociaż umowa została podpisana w 2018 roku i przewidywała, że załadunek LNG odbywał się będzie w Port Arthur, to decyzja o budowie tam odpowiedniej instalacji nie została dotychczas podjęta. Planowana inwestycja miała umożliwić przeładunek 11 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie.

Obie firmy podpisały jednak list intencyjny, w którym Amerykanie zadeklarowali dostawy gazu z innych projektów realizowanych przez Sempra LNG. Amerykański dostawca posiada większościowy udział w terminalu Cameron LNG w Luizjanie nad Zatoką Meksykańską. Instalacja ta umożliwia produkcję 12 ton LNG rocznie, a po planowanej rozbudowie wydajność ma zwiększyć się o 6 mln ton rocznie.

Sempra LNG jest też współinwestorem budowy terminalu w Baja California w Meksyku, którego wydajność wyniesie 3 mln ton rocznie, a termin uruchomienia przewidziano na 2024 rok.

Waldemar Kubielski

Źródło: Interia.pl

4 odpowiedzi na “PGNiG zwiększy zakupy LNG w Stanach Zjednoczonych”

 1. Szymon Przybylski pisze:

  Ale jako to przecież NS 2 miał sprawić że Polska będzie kupować w 100% gaz od Rosji a przynajmniej tak dramatyczne stwierdzenia były

 2. Grzegorz Grabol pisze:

  Pytanie czy Amerykanie będą chcieli nam sprzedawać!

 3. Zygfryd Kociołek pisze:

  No tak, postraszyli wojenka w Ukrainie aby sprzedać nam drogi gaz skroplony a my usłyszymy, ze to cena bezpieczeństwa…

 4. Ryszard Bromek pisze:

  Dlaczego nie kupujemy gazu od Arabów, SKORO JUŻ NIE CHCEMY WYDOBYWAĆ GO W KRAJU ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

 • Polecane

  NO CONTENT

 • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved TankujLNG.pl 2021