Menu
zapotrzebowanie na gaz

Zapotrzebowanie na gaz będzie jeszcze większe. Znamy szczegółowe prognozy

Wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na gaz będzie jeszcze większe. Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System w najnowszej wersji Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju systemu przesyłowego zakłada 60-proc. wzrost popytu na gaz w Polsce. Największy wzrost ma zostać odnotowany w elektroenergetyce.

Popyt na gaz ciągle rośnie

Jak przekonują eksperci, popyt na gaz w perspektywie najbliższych 10-13 lat może wzrosnąć nawet o 60 procent. W czasie sezonu zimowego wzrost może sięgać nawet 100 procent. Szczególnie w sytuacji, w której mielibyśmy styczność z surowymi zimami, takimi jak w tym roku.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień wyjaśnił, że operator jest „w przededniu” wysłania do Prezesa URE projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju systemu przesyłowego (KDPR). Następnym etapem będzie skonsultowanie dokumentu z uczestnikami rynku. Ekspert zakłada, że plan zostanie przyjęty w okolicach jesieni.

Gaz-System uważa, że największy wzrost zapotrzebowania na gaz wynikać będzie z procesu transformacji w sektorze elektroenergetycznym. Prezes Stępień zapewnił, że spółka będzie gotowa na zaspokojenie zwiększonego popytu.

Realizowane przez nas projekty inwestycyjne umożliwią bezpieczne dostawy gazu do wszystkich obecnych i przyszłych klientów bez ryzyka zależności systemowej od dostaw ze wschodu. Warunek dywersyfikacji źródeł i bezpieczeństwa dostaw jest dla nas nadrzędny przy planowaniu rozwoju infrastruktury gazowej w Polsce – zadeklarował Stępień.

Gaz i związane z nim projekty

Przed Polską stoi szereg wyzwań. Na szczęście w planach są projekty, które powinny sprostać rynkowym oczekiwaniom. Chodzi o Baltic Pipe, rozbudowę o ponad połowę mocy regazyfikacyjnych gazoportu w Świnoujściu, budowę nowego terminalu LNG w Gdańsku oraz interkonektorów z Litwą i ze Słowacją, zdolnych przesyłać gaz w obydwu kierunkach.

W zależności od szybkości wzrostu rynku, powinniśmy zwiększyć w Polsce pojemności magazynów minimum od 700 mln m sześc. do 2,5 mld m sześc. w perspektywie ponad 10-letniej. Przeprowadzone analizy wskazują, że najbardziej optymalne będą magazyny typu kawernowego – podkreślił Stępień.

Zdaniem prezesa Gaz-System to właśnie rozbudowa pojemności magazynowej gazu w Polsce powinna być w tej chwili priorytetowym zadaniem dla tego segmentu gospodarki. Przy tym wszystkim Gaz-System nie rekomenduje konkretnej lokalizacji, magazynu czy podmiotu, a jedynie wskazuje na to, że Polska powinna dysponować rozbudowanymi magazynami gazu.

W tej chwili Gaz-System realizuje 30 projektów strategicznych, które sięgają każdego polskiego województwa. Ponadto w budowie znajduje się 1300 km gazociągów przesyłowych. Ponadto kolejnych 860 km jest na etapie dokumentacji projektowej oraz uzyskiwania pozwoleń. Oprócz tego trwa budowa lub rozbudowa pięciu tłoczni gazu w Polsce, która przełoży się na 50 proc. wzrost łącznej mocy sprężania w krajowym systemie przesyłowym.

Gaz w kontekście Unii Europejskiej

Jak podkreśla prezes Gaz-System, inwestycje finansowane są z trzech źródeł – dofinansowania unijnego, środków własnych oraz kredytów bankowych. Jeśli chodzi o pozyskiwanie i użycie środków unijnych to jesteśmy jednym z liderów wśród polskich spółek. W latach 2014-2019 pozyskaliśmy ok. 4,5 mld zł dotacji unijnych na inwestycje związane z systemem przesyłowym w Polsce.

Należy również podkreślić, że w Unii Europejskiej trwają rozmowy dotyczące ewentualnego ograniczenia finansowania inwestycji związanych z gazem ziemnym, jako paliwem kopalnym. Mimo to prezes Gaz-Systemu podkreśla, że finansowanie projektów przez europejską wspólnotę nie jest zagrożone.

Plany Gaz-Systemu są ambitne, jednak sytuacja również tego wymaga. Popyt na gaz będzie zwiększał się w ciągu najbliższych kilku lat. Polska musi być na większe zapotrzebowanie przygotowana.

Jan Strychacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved TankujLNG.pl 2024