Czym jest gaz LNG i gdzie można go zastosować?
LNG, czyli skroplony gaz ziemny można wykorzystać do różnych celów. Choć jego dystrybucja jest sporym wyzwaniem logistycznym, jest to jednak zadanie niezwykle opłacalne.
Czym jest gaz LNG?
Przede wszystkim LNG (ang. Liquefied Natural Gas) to płynny gaz ziemny. W procesie skraplania zostaje on schłodzony do -162ºC. Podczas tego procesu gaz zostaje oczyszczony, ponadto zwiększa swoją gęstość energetyczną przy jednoczesnym zmniejszeniu objętości (ok. 600 razy). Dzięki temu możemy go w łatwy sposób transportować i magazynować.
Tak przygotowane paliwo transportowane jest drogą morską do terminali LNG. Po zakończonym procesie regazyfikacji błękitne paliwo trafia do fabryk oraz elektrociepłowni. Historycznie pierwszy taki transport LNG drogą morską odbył się w 1959 roku. Statek „The Methane Pioneer” wypłynął z Lake Charles w Luizjanie (USA) – jego celem było dostarczenie skroplonego gazu ziemnego do Canvey Island w Wielkiej Brytanii. Wówczas za duży sukces uchodziło przetransportowanie 5 tysięcy ton paliwa. Dziś za jednym razem średnio przewozimy około 90 tysięcy ton. Jest to dobry dowód na to, jak bardzo rozwinęła się technologia na przestrzeni lat.
Tym, co wyróżnia gaz LNG jest elastyczność. Terminale, które skraplają gaz ziemny działają na prawie wszystkich kontynentach. Dzięki temu mamy dużą ilość jego producentów oraz dostawców. Pozwala to na dywersyfikację źródeł oraz kierunków zaopatrzenia.
Zastosowanie gazu LNG
Skroplony gaz ziemny można stosować w wielu przypadkach. O jego właściwościach czytamy między innymi na stronie Polskiego LNG. Przede wszystkim LNG stanowi alternatywę dla gazu dostarczanego tradycyjnymi rurociągami. Państwa mogą więc posiadać zróżnicowane źródła dostaw gazu, co jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego poprzez zachowanie niezależności energetycznej.
W krajach takich jak Niemcy, Holandia, Wielka Brytania czy Belgia gaz LNG pozwala na pokrycie krótkoterminowego zapotrzebowania na gaz. Przeważnie ze skroplonego gazu ziemnego w takich celach korzysta się tam przez 3-4 tygodnie w ciągu roku.
W gaz LNG zaopatrywane są także małe oraz średnie miejscowości. Paliwo dostarcza się do nich za pomocą tak zwanych instalacji satelitarnych LNG, które uzyskują skroplony gaz ziemny z większych instalacji skraplających. Jest to rozwiązanie często spotykane w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.
Naturalnie należy wspomnieć także o paliwie do pojazdów mechanicznych. Gazem LNG szczególnie zainteresowane są kraje, które charakteryzują się dużą ilością zaludnienia. Dzieje się tak, ponieważ zwracają one uwagę na ochronę środowiska, a więc starają się unikać emisji toksycznych składników podczas jazdy samochodami. Japonia jest z kolei państwem, które chętnie wykorzystuje LNG w swoich elektrowniach. Elektrownia w Jokohamie jest opalana skroplonym gazem ziemnym dostarczanym tankowcami ze złóż na Alasce.
Zalety gazu LNG
Gaz LNG jest nie tylko nietoksyczny, ale także nie powoduje korozji. Jest również stosunkowo bezpieczny – na wolnym powietrzu szanse na ewentualną eksplozję są bardzo niewielkie.
Wśród jego zalet z całą pewnością należy wymienić elastyczność dostaw. Może on pomóc zarówno pod względem dywersyfikacji źródeł gazu, jak i pokrycia szczytowych zapotrzebowań. Ponadto gaz LNG jest po prostu wydajny – podczas podczas skraplania gazu ziemnego w LNG jego objętość zmniejsza się około 600 razy. Oznacza to, że po regazyfikacji ze 100 m3 LNG otrzymujemy 60 tysięcy m3 gazu ziemnego.
Innym plusem jest ekonomiczność. Zarówno koszty transportu jak i magazynowania są niższe niż w przypadku gazu ziemnego. W dobie walki o klimat i szeroko pojętej ekologii należy wspomnieć także o tym, że gaz LNG jest paliwem ekologicznym. Produkuje on podczas spalania znacznie mniej zanieczyszczeń niż węgiel, ropa lub inne paliwa kopalniane.
Jak widać gaz LNG ma szeroki wachlarz zastosowań. Ponadto skroplony gaz ziemny cechuje się dużą wydajnością, ekonomicznością, do tego wszystkiego jest rozwiązaniem proekologicznym. Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy nie powinna nas dziwić jego popularność.
Tak więc tankuj LNG i City Break, spędź ciekawie weekend w Polsce
Andrzej Dworzański
Dodaj komentarz