Shell otwiera kolejne stacje LNG w Polsce!
Emisja gazów cieplarnianych pochodzących z samochodów ciężarowych jest ogromnym zagrożeniem dla klimatu, a także wpływa degradująco na biosferę, prowadząc do wielu niepożądanych działań. Pomimo iż elektryczne pojazdy mogą stać się niezwykle istotnymi środkami transportu, trudno jest myśleć pozytywnie o ich ewentualnym wykorzystaniu w transporcie ciężkim. Związane jest to z problemami z ich ładowaniem. Okazuje się, że przyszłością może stać się błękitne paliwo, czyli LNG. Już na początku lutego 2022 roku Shell uruchomił dwie nowe stację LNG w Iłowej i Piotrkowie Trybunalskim. Co istotne, jest ich już w Polsce cztery, a Shell jeszcze w tym roku planuje uruchomić trzy kolejne.
LNG przyszłością dla transportu ciężkiego
Shell w swojej strategii ogłoszonej w 2021 wyraźnie wskazuje, iż dąży do szybkiej transformacji firmy w celu sprzedaży usług i produktów o zerowej emisji netto. Jak widać nie zatrzymuje się wcale, o czym świadczą nowo powstające stację w Polsce i w Europie. Chodzi o zmniejszenie CO2 w sprzedawanych produktach. W tym celu w Polsce i w Europie buduje stację LNG, które są ogromną szansą na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Nie bez powodu LNG nazywane jest błękitnym paliwem. To jedne z najczystszych paliw, które w porównaniu z olejem napędowym mogą zredukować emisję gazów nawet o około 22%.
Transformacja koncernu jest niezwykle skuteczna. Można zwrócić uwagę na ogromną popularność stacji oferujących LNG. Już w pierwszych dniach działania pierwszej stacji w Bielanach Wrocławskich w rejonie tras A4 i S8 zauważono ogromne zainteresowanie klientów i wzrost dziennych transakcji. Ogromny sukces sprawił, że już dziś możemy cieszyć się aż czterema stacjami oferującymi błękitne paliwo. To ogromny krok w stronę ekologicznego transportu, gdzie w Polsce transport ciężki rozwinięty jest na dużą skalę.
Shell planuje stworzenie około 11 stacji LNG w Polsce, natomiast w całej Europie funkcjonuje już 46 stacji zasilanych błękitnym paliwem. Koncern holendersko-brytyjski, jeden z największych w Europie chce aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej, dlatego już do 2050 roku chce być firmą energetyczną o zerowej emisji gazów netto. Jest to deklaracja szefa Shell Polska, który wspomina o porozumieniu paryskim i konieczności aktywnego uczestnictwa w zmianach na rzecz planety. Shell nie tylko mówi, ale również robi w tej kwestii wiele. Świadczy o tym fakt, iż aż 97% funkcjonujących w Polsce stacji Shell zasilanych jest za pomocą Odnawialnych Źródeł Energii, a wiele z nich posiada zamontowane panele fotowoltaiczne.
LNG – jakie są zalety tego paliwa?
LNG to jedno z najbardziej obiecujących źródeł energii. To ogromne oszczędności i cichsze spalanie, niż w przypadku silników napędzanych dieslem. Dzięki temu ciężarówki, mogą pracować dłużej w miejscach objętych ograniczeniami hałasu. LNG to również redukcja emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń jak tlenki siarki i azotu, a także cząstki stałe oraz inne zanieczyszczenia generowane w czasie pracy silników zasilanych olejem napędowym. To ogromna szansa na poprawę samopoczucia kierowców, którzy nie muszą oddychać zanieczyszczonym powietrzem i być narażonym na okropny hałas w czasie długiej jazdy. LNG to:
- ogromne oszczędności – ze względu na niższy koszt w porównaniu do oleju napędowego, o czym przekonują się najwięksi polscy przewoźnicy;
- zmniejszenie zanieczyszczeń – przez wzgląd na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych;
- bezpieczna technologia – nowoczesne i sprawdzone silniki dla LNG;
- zmniejszenie hałasu – ze względu na cichszą pracę silnika;
- ogromna dostępność – duże zasoby gazu ziemnego znajdują się na całym świecie.
LNG to skroplony gaz ziemny, który składa się z metanu, niewielkich ilości etanu, propanu i cięższych węglowodorów. Ulega skraplaniu, po schłodzeniu go w temperaturze około -162 stopni Celsjusza. To nowoczesny rodzaj paliwa i przyszłość dla całej naszej planety. Shell jest jednym z największych producentów skroplonego gazu ziemnego i działa na wszystkich etapach tego procesu. Firma bezustannie poszukuje miejsc, w których może być zlokalizowany gaz ziemny, po czym wydobywa go, skrapla, zajmuje się jego transportem i dystrybucją.
Paliwo LNG wykorzystywane w transporcie drogowym i morskim może być niezwykle istotne, dla realizacji celów klimatycznych i energetycznych. To czysty proces spalania i zmniejszenie emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń. Dzięki temu jest idealnym paliwem zastępczym za popularny olej napędowy o wysokiej emisji.
Anna Majerowska-Grzymała / GC
Dodaj komentarz