Menu
Sojuz Wostok

Sojuz Wostok – powstanie nowy gazociąg z Rosji do Chin

Będzie to największy kontrakt rosyjskiego giganta paliwowego z Chinami. W jego ramach Gazprom zamierza zbudować gazociąg zdolny do przesyłania 50 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Jak podaje Business Insider India, powołując się na Reutersa, kontrolowany przez Kreml koncern paliwowy kontynuuje przygotowania do inwestycji pod nazwą gazociąg Sojuz Wostok. Przygotowania trwają mimo zachodnich sankcji nałożonych na Rosję. Sojuz Wostok ma transportować gaz ziemny przez Mongolię.

W związku z wojną na Ukrainie Unia Europejska, Wielka Brytania, Kanada, Stany Zjednoczone i Japonia wprowadzają sankcję, których celem jest osłabienie rosyjskiej gospodarki. Jak pisze Business Insider, sankcje objęły między innymi system bankowy i handel, prowadząc do załamania kursu rosyjskiej waluty oraz znacznych podwyżek stóp procentowych. Jak dotąd jednak sankcje nie objęły importu nośników energii. Europa sprowadza obecnie 40 procent gazu ziemnego z Rosji, a sytuacji tej nie zmieniła inwazja na Ukrainę.

Chiny natomiast unikają jednoznacznej krytyki rosyjskiej inwazji. Rynek chiński jest dla Rosji wyjątkowo ważny, ponieważ są one jej największym partnerem w handlu zagranicznym. Dotyczy to zarówno eksportu, jak i importu. Również jedna trzecia sprzedawanej prze Rosję ropy trafia do Państwa Środka. W drugą stronę wędrują natomiast między innymi telefony, zabawki i ubrania.

Portal podkreśla, że otwarcie gazociągu stanowić będzie zwiększenie możliwości pozyskiwania przez Rosję alternatywnych rynków dla swojego gazu. Może on umożliwić utrzymanie eksportu, w sytuacji gdy Zachód chce bardziej uniezależnić się od rosyjskich dostawców. W związku z sytuacją na Ukrainie ze współpracy z Gazpromem wycofują się Shell i BP. Jednocześnie Niemcy wstrzymują otwarcie gazociągu Nord Stream 2. (Na razie jednak nie wstrzymują one importu przez Nord Stream 1).

Gazociąg Sojuz Wostok może rozszerzyć możliwości eksportowe Rosji

Oddanie do użytku gazociągu pociągnie za sobą zapewne kolejną inwestycję – gazociąg, który połączy wschodnie i zachodnie systemy gazociągowe Rosji. Umożliwi to dostarczanie Chinom gazu, który obecnie eksportowany jest do Europy. Rozmowy między przedstawicielami Gazpromu z rządem Mongolii w sprawie realizacji projektu Sojuz Wostok zakończyły się podpisaniem w dniu 28 lutego 2022 roku protokołu z przeprowadzenia studium wykonalności. Dalszym krokiem będzie wykonanie projektu, przeprowadzenie badań geodezyjnych, środowiskowych i archeologicznych, a w końcu wykonanie inwestycji.

Będzie to już drugi gazociąg dostarczający rosyjski gaz do Chin. Pierwszy, Sila Sibiri działa od 2019 roku w ramach trzydziestoletniego kontraktu, którego wartość wynosi 400 miliardów USD.

Kraje Europejskie nie zdecydowały się na razie na zerwanie kontraktów na dostawy rosyjskiego gazu. Dania jednak zezwoliła na kontynuację prac nad gazociągiem Baltic Pipe, którego budowę przerwano ze względu na „ochronę środowiska”. Gazociąg ma dostarczać norweski gaz do Polski.

Kryzys na Ukrainie – zdaniem komentatorów – może doprowadzić do zwiększenia zależności Rosji od Chin. Brytyjski Express misze nawet, że „wepchnął on Rosję w objęcia Chin”. Chińczycy mogą być teraz bardziej zainteresowani inwestycjami na rosyjskim rynku energii, z którego masowo wycofują się zachodnie podmioty. Nowy kontrakt na dostawy gazu wydaje się gotowy do podpisania przez oba kraje.

Rosja już dawno doszła do wniosku, że powinna dywersyfikować swój eksport gazu, by zbytnio nie uzależnić się od europejskich odbiorców. Działania te zostały wzmożone po zajęciu Krymu w 2014 roku. Wynikiem tej polityki było powstanie projektu dwóch gazociągów łączących Rosję i Chiny.

Zbliżenie obu krajów może niepokoić Zachód. Państwo Środka wykazuje dużą powściągliwość, jeśli chodzi o ocenę działań Moskwy na Ukrainie. Również Pakistan pod koniec lutego podpisał umowę z Rosją na dostawę gazu ziemnego oraz 2 milionów ton pszenicy z Rosji. Rosja zainwestuje również w stworzenie gazociągu ułatwiającego przesył.

Wojciech Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

  • Polecane

    NO CONTENT

  • Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved TankujLNG.pl 2024