Polska Spółka Gazownictwa przestępuje do Mazowieckiej Doliny Wodorowej
Do klastra, który tworzy Mazowiecką Dolinę Wodorową, przystąpiła właśnie Polska Spółka Gazownictwa. Liderem projektu jest PKN ORLEN, a jego celem produkcja, magazynowanie i wykorzystanie zielonego wodoru, oraz wodoru powstałego ze źródeł niskoemisyjnych. Jako obszary, w których gaz ma znaleźć zastosowanie, określono: transport, energetykę, gospodarkę komunalną i rolnictwo.
W ostatnich miesiącach starano się określić ramy funkcjonowania Mazowieckiej Doliny Wodorowej – czytamy w komunikacie Polskiej Spółki Gazownictwa. Pośród wskazanych inicjatyw znalazły się: projekty związane z produkcją węglowodorów syntetycznych z wykorzystaniem niskoemisyjnego i zielonego wodoru. Podjęto też decyzję o powołaniu akademii wodoru i nowoczesnych technologii. Pierwsza edycja akademii ma ruszyć jeszcze w 2022 roku.
Jak powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN: Nisko i zeroemisyjne technologie wodorowe mają dla PKN ORLEN, jak również całej gospodarki w Polsce, szczególne znaczenie. Nie tylko pozwalają realizować cel neutralności emisyjnej, ale dają możliwość stopniowego zmniejszania zużycia paliw kopalnych. W ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej przewidujemy intensywny rozwój inteligentnych specjalizacji, w tym kształcenie młodzieży i studentów, którzy będą w niedalekiej przyszłości stanowić fundament polskich innowacyjnych technologii wodorowych. (cytat za: PAP Media Room, Polska Spółka Gazownictwa)
Obajtek podkreślił taż, że w inicjatywę Mazowieckiej Doliny Wodorowej włączyło się 39 podmiotów z obszaru finansów, biznesu oraz nauki. Jest ona ogromną szansą na dynamiczny rozwój lokalnych aktywów wodorowych.
Mazowiecką Dolinę Wodorową powołano na zasadach klastra. Formuła organizacyjna umożliwia najbardziej swobodny wybór form współpracy jej uczestników. W październiku 2021 roku podpisano list intencyjny, który rozpoczął prace nad utworzeniem Doliny.
Polska Spółka Gazownictwa chce korzystać z najnowszych technologii
Mazowiecka Dolina Wodorowa jest odpowiedzią na wyzwania związane z transformacją polskiej energetyki. Polska Spółka Gazownictwa chce być nowoczesnym przedsiębiorstwem korzystającym z najnowszych technologii. Dlatego już teraz bardzo intensywnie pracujemy nad wprowadzaniem m.in. wodoru do naszych sieci gazowych. Jestem przekonany, że współpraca w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej pozwoli nam na wymianę doświadczeń i jeszcze szybszą implementację nowych rozwiązań – stwierdził prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Robert Więckowski. (cytat za: PAP Media Room, Polska Spółka Gazownictwa)
Zgodnie z Polską Strategią Wodorową ma powstać na terenie całego kraju przynajmniej 5 dolin wodorowych. Ich celem będzie rozwój technologii opartych na użyciu wodoru. Cel ten osiągany ma być poprzez prowadzenie badań, rozwój technologii i edukacji związanej z zastosowaniem wodoru w gospodarce. Obecnie w Europie znajduje się 20 dolin wodorowych. Na całym świecie jest ich 35 w dwudziestu krajach.
Jak czytamy w komunikacie, Mazowiecką Dolinę Wodorową utworzą w tej chwili:
- PKN ORLEN S.A
- Polska Spółka Gazownictwa
- Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
- Instytut Energetyki – Instytut Badawczy
- Politechnika Warszawska
- Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk
- Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica
- Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
- Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych
- Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.
- ALSTOM KONSTAL S.A.
- SIEMENS ENERGY Sp. z o.o.
- Komunikacja Miejska Płock Sp. z o.o.
- Polska Izba Przemysłu Chemicznego
- TOYOTA Motor Poland Company Limited Spółka z o.o.
- Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
- Solaris Bus & Coach sp. z o.o.
- Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.
- Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska
- UNIQATE Sp. z o. o.
- Stomil Bydgoszcz S.A.
- “NanoSpaceLab” Sp. z o.o.
- Instytut Informatyki i Optoelektroniki
- Politechnika Łódzka
- OMIS S.A.
- Microsoft Sp. z o.o.
- Bank Gospodarstwa Krajowego
- Krajowa Spółka Cukrowa S.A
- AC Spółka Akcyjna
- Centrum Łukasiewicz
- Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.
- PERN S.A
- Fundacja KEZO
- Instytut Badań Edukacyjnych
- HORUS-ENERGIA Spółka z o.o.
- Soltec Sp. z o.o. Sp.k.
Wojciech Ostrowski
Źródło: PAP Media Room, Polska Spółka Gazownictwa
Dodaj komentarz